Защитни ефекти срещу бръчки и стареене на кожата
Често не знаем какво имаме, докато не го получим. Нашата красива, гладка, бляскава и изпъната кожа не заема кой знае колко мислите ни, докато сме на 20. Но стареенето е неизбежен процес, който предизвиква смесени емоции. Някои признаци се появяват постепенно и не толкова забележимо, докато други може да предизвикат внимание и по-рано.
С увеличаване на възрастта намалява и функцията на много органи и системи в нашето тяло, което се дължи на окислителното увреждане и възпалението. Подобно на други органи, кожата също непрекъснато произвежда свободни радикали. Това се случва в следствие на метаболитна активност, излагане на UV лъчи и видима светлина. Настъпва клетъчно стареене, намалява способността на клетките да растат и да се размножават. Това са типични признаци на стареене, в следствие на които наблюдаваме промени в структурата на дермата и епидермиса, които се отразяват негативно върху външния вид и здравето на кожата. Последиците обикновено са:
- загуба на твърдост и еластичност
- по-тъмна пигментация
- промяна в размер на порите
- изразени фини линии и поява на бръчки
- цялостно изтъняване на мускулите и мазнините на лицето
Хората започват да забелязват появата на следи от стареене между 30-те и 40-те си години. Процесът се задълбочава с доближаване на 50-те, когато кожата губи влага и дебелина, развиват се по-дълбоко изразените бръчки, кожата се отпуска.
Не можем да избягаме от стареенето, но можем да го забавим
Не само генетиката играе роля в процеса на стареене. Цялостният ни начин на живот и заобикалящата ни среда са фактор.
Какво трябва знаем?
Оксидативният стрес води до натрупване на свободни радикали, предизвиква клетъчно увреждане и ускорява стареенето на кожата. Може да причини рак (меланома), възпаление, пигментация и акне. Ето защо е необходимо тези свободни радикали да бъдат елиминирани от организма ни.
Подхранване и подобряване на младежкия вид на кожата
За щастие, днес разполагаме с голямо разнообразие от хранителните добавки, съдържащи витамини, минерали, антиоксиданти и колаген , които могат да подобрят състоянието на кожата, да я поддържат оптимално здрава, да забавят увисването и да намалят развитието на бръчки.
Тялото ни е създадено да произвежда ензими за борба с оксидативния стрес. Но с допълнителни количества антиоксиданти и колаген във всекидневната ни диета, можем да постигнем много по-голям успех, както и по-млада, сияйна и здрава кожа.
Каротеноидът астаксантин, извличан от микроводораслите Haematococcus pluvialis, предпазва от промените, свързани с възрастта, насърчава заздравяването на рани, детоксикира организма от фактори на околната среда, които предизвикват възпалително и окислително състояние и помага за смекчаване клетъчното увреждане породено от излагане на UV светлина.
Документ, публикуван още през 2010 г. в Journal of Dermatological Science, подчертава европейско проучване, изследващо ефекта на приема на 5 mg астаксантин върху външния вид на кожата. Резултатите показват, че добавката води до намаляване на образуването на бръчки, 78% увеличение на плътността на дермата и видими промени за подобряване на цялостния външен вид на кожата.
Със забавяне на естествения жизнен цикъл започваме да усещаме и загубата на колаген, което може да доведе до увисване на кожата по протежение на челюстта и около очите. Годините на излагане на слънце способстват за появата на груба текстура и хиперпигментация. Промяната на нивата на естроген при жените в по-напреднала възраст може да доведе до по-суха кожа.
Вътрешният прием на колаген възвръща контура на лицето и тялото. Докато систематичната апликация ликвидира т.н. сухи бръчки, изглажда новопоявили се мимически и старчески бръчки в рамките на 3 месеца. Естественият Жив колаген хидратира, подхранва, регенерира, увеличава плътността на кожата и действа активно срещу пигментните изменения. Най-важното му свойство е, че стимулира фибробластите да произвеждат органичен колаген.
Натуралният Колаген има способността да задържа дисимилацията
или иначе казано, да забави появата на нови бръчки!
Източници:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5514576/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21480416/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23473626/
No comments